فیل اهمالکاری را قورت بده

فیل اهمالکاری را قورت دهید

سلام دوستان عزیز
امیدوارم خوشبختی سرمه چشمانتون باشه
قبل از شروع ازتون میخوام کاغذ و خودکار حتما کنار دستتون باشه چون بدون اینها شما نمیتونید به کلید طلایی رفع مشکلتون دست پیدا کنید.
تا به حال شده در آخر روز وقتی کارهای روزانه ات رو مرور میکنی متوجه بشی در عین حالی که کاری انجام ندادی همش حس کردی دچار کمبود وقت هستی؟
چنتا برنامه وجود دارن که آرزو میکنی کاش وقت داشتی و میتونستی بهشون رسیدگی کنی؟
چند نفر یا چند موقعیت رو بخاطر تاخیرهای زیادت از دست دادی؟
قبل از اینکه بقیه مقاله رو بخونی ازت میخوام به سوالهای بالا فکر کنی و تا جایی که میتونی از تاثیرات منفی که بخاطر اهمالکاری یا همون به تعویق انداختن کارها برات رقم خوردن بنویسی .
یه خبر خوب یه خبر بد:
خبر خوب ابنه که اهمالکاری نه ژنتیکیه نه غیر قابل تغییر ، اهمالکاری یک عادته مثل بقیه عادتها که میشه با یکسری راهکار با عادتهای خوب جایگزینش کرد.
خبر بد اینه که اهمالکاری یک شبه بوجود نیمده که بخواد یک شبه از بین بره ،واقعیتی که باید بپذیریم اینه که مغز ما تا جایی که بتونه در مقابل تغییر و کار کردن زیاد مقاومت میکنه چون دوست داره با صرف کمترین انرژی بقای شما رو تضمین کنه(بعدا در مورد مغزهای سه گانه ارجاع میدم )، پس اگر دنبال یک فرمول طلایی و معجزه آسا هستید که از فردا شمارو به یک انسان موفق تبدیل کنه بهتره وقتتون رو تلف نکنید و این مقاله رو نخونید چون من اصلا چنین قولی رو به شما نمیدم .اما بهتون قول میدم اگر سریعا کاغذ و خودکار رو کنار دستتون گذاشتید و شروع کردید به نوشتن قطعا شما جز محبوب ترین ها بین اطرافیانتون خواهید بود.

نوشتن ، سریعترین راه از بین بردن اهمالکاری:

ازتون میخوام برای از بین بردن آثار منفی اهمالکاری مثل :
• افسردگی
• بدبینی
• حسادت
• حسرت زندگی نزیسته
• تنها ماندگی اجتماعی
• کمبود انرژی و کرختی
• عزت نفس پایین
• طرد شدگی
• پرخاشگری
• تاب آوری پایین
• و…………
یک بار دیگه به لیستی که در ابتدا خواستم در مورد آثار منفی اهمالکاری بنویسید رجوع کنید و اگر بازهم چیزی به ذهنتون رسید یادداشتشون کنید .
حالا میرسیم به یکی دیگه از مهمترین قدمها در نوشتن ، ازتون میخوام این ۵ فهرست رو تهیه کنید:
۱٫ فهرست علایق
۲٫ فهرست کارهایی که باید برای شغلتون انجامشون بدین
۳٫ فهرست کارهایی که مربوط به منزلتون میشه
۴٫ فهرست تمام فعالیتهایی که باعث میشه شما بتونید با اجتماع اطرافتون در ارتباط بمونید ، بهش میگیم فهرست روابط
۵٫ فهرست آرزوهاتون ، کارهایی که دلتون میخواد روزی روزگاری انجامشون بدین و هنوز فرصتشو پیدا نکردین

این فهرستها به شما کمک میکنه کارهاتون رو طبقه بندی کنید و جلوی چشمتون باشه و با یکی از مهمترین ریشه های اهمالکاری یعنی فقط آرزو کردن و در ذهن نگه داشتن کارها بشدت مبارزه کنید .
یکنفر رو تصور کنید که همیشه و همه جا میگه من میخوام برم مسافرت و با یک غرور خاصی دستهاشو مشت میکنه ، این آدم هیچ وقت هیچ جا نخواهد رفت چون اصلا مشخص نیست کی و کجا و به چه کشوری برای چه مدت زمانی میخواد سفر کنه !
حالا همین فرد اگر روی کاغذ دقیق و مدون بنویسه که چه فصلی ،چه ماهی ،چند روز و از همه مهمتر به کدوم کشور میخواد سفر کنه باعث میشه تمام فکر و تمرکزش روی اون سفر باشه و هرجا که تبلیغ یا پوستری یا حرفی ازش دید و شنید سریعا اقدام کنه و شرایطش رو مهیا کنه .
فقط این جور موقع ها حواستون باشه خودتون رو توی تله کمالگرایی نندازین ، واقع بینی مهمترین اصول در مبارزه با اهمالکاریه.


راهکارهای مبارزه با اهمالکاری:

اگر ازتون بخوان یک فیل رو بخورین ، پاسخ شما چی میتونه باشه؟
یکم بهش فکر کنید……
در انتها در موردش باهاتون صحبت میکنم چون قبلش باید چنتا کار رو انجام بدین.
لیست علایقتون رو بردارید و بهشون به اسم پاداش نگاه کنید و از بینشون اون چنتایی که از همه قابل اجراتر و دسترس تر هست رو انتخاب کنید و هربار که کوچکترین قدمی برای به تاخیر ننداختن کارهاتون برداشتین یکی از اونهارو بعنوان پاداش برای خودتون در نظر بگیرید ، اینجا مراقب باشید در تله کمالگرایی گرفتار نشید، لازم نیست این پاداشها خیلی خاص باشن ،میتونید یک بستنی به خودتون جایزه بدید ، فقط مهمترین اصل یعنی نوشتن رو فراموش نکنید دقیق باید بنویسید به ازای چه کاری و چند ساعت کار چه پاداشی رو در نظر گرفتید .
بعد از این مرحله هربار که به لیست کارهایی که باید انجام بدین رجوع کردین و افکاری مثل تو نمیتونی ،تو موفق نمیشی،خیلی زمان میبره ، ولش کن و ……شمارو مورد حمله قرار داد ، اول از همه به لیست اولیه یعنی آثار منفی اهمالکاری در زندگیتون رجوع کنید و بعد از اون به خودتون بگید :
“فقط پنج دقیقه انجامش میدم”
این تکنیک معجزه میکنه ،چون مقاومت مغزتون رو در برابر اون کار میاره پایین و به شما این اجازه رو میده که اگر خواستید بعد از پنج دقیقه دست از کار بکشید یا ادامش بدین.
حالا دوباره لیست اولیه آثار منفی اهمالکاریتون رو نگاه کنید و در کنارش یک لیست تهیه کنید از فواید اهمالکاری نکردن و اتفاقهای خوشایندی که براتون رقم میخوره ترجیحا در یک صفحه دو ستون باز کنید و هرکدوم رو زیر ستونهایی با نام ضرر و سود بنویسید.
این لیست رو هروز بعد از بیدار شدن و هرشب قبل از خواب و هرموقع دچار افکار ناامید کننده ، کاملگرایی،بدبینی و …. شدید مرور کنید ، حتی میتونید ازش عکس بگیرید و روی صفحه کامپیوتر یا موبایلتون قرار بدین .
بهتون تبریک میگم
شما یک فیل رو خوردید!
شاید نشه یک فیل رو در یک لحظه خورد اما اگرتبدیلش کنید به قطعه های کوچک و هروز یک قطعه ازون رو نوش جان کنید ، در انتها متوجه میشید که دیگه فیلی به اسم اهمالکاری وجود نداره.
موفق و پایدار باشید.

مریم فکری