تربیت جنسی و حواس پنجگانه

تربیت جنسی و حواس پنجگانه :

همه والدین بدنبال بهترین ها برای فرزندانشون هستند ، اما در این مسیر بسیاری از والدین بدلیل نبود آموزش کافی دچار اشتباهاتی میشوند که متاسفانه بسیاری از آنها جبران ناپذیر است.
یکی از این اشتباهات بی توجهی به حواس پنجگانه کودک است.ما در این مقاله سعی داریم تا با ارایه بازی های بسیارساده به شما کمک کنیم این حواس را در کودک خود تقویت کنید و در انتها به شما خواهیم گفت چه ارتباطی بین حواس پنجگانه و تربیت جنسی وجود دارد.

قبل از هرچیز باید بدانید که تمامی این پیشنهادات میتواند با خلاقیت شما بهتر و بهتر شود ما فقط در صدد این هستیم تا ابتدای مسیر را به شما نشان دهیم .قطعا میتوانید با توجه به شرایط خودتان و فرزندتان انتخابهای بهترو خلاقانه تری داشته باشید .
“پس هرگز دست از خلاقیت نکشید”

حس چشایی:

همه ما کم وبیش با این صحنه مواجه شده ایم که والدین به کودک میگویند :”بخور، کی گفته که بدمزست؟ خیلی هم خوشمزست عزیزم!”
و بعد قاشق را به زور در دهان فرزندشان قرار میدهند.
پیامی که فرزند شما دریافت میکند خیلی بیشتر از آن چیزی هست که شما فکر میکنید ، فرزند شما این رفتار را به این شکل معنی میکند:
“حس چشایی تو اشتباه میکنه ، احساسات تو قابل اعتماد نیستن و بزرگترها بیشترمیفهمن، تو اشتباه میکنی”
یکی از بازی های پیشنهادی ما به شما برای تقویت حس چشایی به این صورت هست که از شما میخواهیم در ظروف مختلف طعم های متفاوتی را قرار بدهید ، مثل سرکه یا آبلیمو ، یک شیرینی یا شکلات ، نمک یا هرچیزی که در آشپزخانه شما پیدا میشود .”سخت نگیرید ، فقط کمی خلاق باشد ”
حالا به نوبت چشمانتون رو ببندید و سعی کنید فقط با چشیدن حدس بزنید آن ماده خوراکی چه اسمی دارد و شروع کنید در مورد مزه ها صحبت کردن ، اگر فرزند شما طعمی را دوست ندارد به او بگویید که هیچ ایرادی ندارد و حس او کاملا درست است.

 

حس بویایی:

با تقویت حس بویایی قدم بسیار مهمی را در زمینه تربیت جنسی فرزندتان برخواهید داشت .

شما فقط نیاز به چند تکه پنبه و اسانس ها دارید ، لازم نیست این اسانس ها الزاما مصنوعی باشند ،شما میتوانید از سرکه ،عرق نعنا ،گلاب و  خیلی موارد دیگری استفاده کنید . یادتان باشد “هرگز دست از خلاقیت نکشید”

این بازی هرچه بیشتر بصورت گروهی و با تعداد بالا انجام بگیرد نتیجه مطلوبتری خواهد داشت .

بعد از اینکه هر پنبه رو به اسانس مورد نظر آغشته کردین روی دست هریک از بچه ها یکی از اسانسها را بمالید ،و بعد از آن هر بچه ای باید بلند اسمش را به جمع اعلام کند.مثلا یکی از بچه ها که اسانس نعنا به دستش مالیده شده است بلند بگوید ” من نعنا هستم”

حالا به نوبت چشم یکی از بچه ها را ببندید و ازآنها بخواهید دست بقیه بچه ها را بو کند و اسمشان را بلند بگوید به ازای هر اسمی که درست گفته شد یک نمره به او داده میشود ودر آخر برنده معلوم میگردد.

 

 

حس شنوایی:

بازی های مربوط به حس شنوایی واقعا هیجان انگیز هستند.چون به فرزند شما این امکان را میدهند تا بتواند حالات و هیجانات آدم ها را بهتر حدس بزند و متوجه شود.

وقتی برای فرزند خود داستان میخوانید سعی کنید تا جایی که امکان دارد حالات مختلف مثل :غم ، شادی،خشم و ….را در صدای خود منعکس کنید و از او هم بخواهید تا با صدایش این حالات را به شما منعکس کند ، با او با صدای بلند یا صدای نجوا حرف بزنید و ازش بخواهید او هم چنین کاری را انجام دهد .میتوانید کمی خلاقانه تر رفتار کنید صداهای مختلف را در یک دستگاه ضبط صوت جمع آوری کنید و از او بخواهید به آن صداها گوش دهد و تشخیص دهد که هر صدا نشان دهنده کدام یکی از حالات و هیجانات است یا صدای چه چیزی است.

میتوانید از او بخواهید بصورت تلفنی با شما صحبت کند و سعی کند از نحوه بیان شما هیجان و حالات شما را تشخیص دهد. باید بتواند از لحن شما در هنگام احوال پرسی تشخیص دهد که شما ناراحت یا خوشحال هستید و به شما بگوید “بنظرمیاد امروز خیلی خوشحالی یا ناراحتی.”

حس بینایی:

فرزند شما باید بتواند تمامی اتفاقاتی را که میبیند بدون دودلی یا ترس برای شما بازگو کند و این زمانی امکان پذیر است که خوب دیدن و درست دیدن را به او آموخته باشید.

در خانه سعی کنید حالات چهره متفاوت را با فرزندتان تمرین کنید ، از او بخواهید برای شما نقش های مختلفی را بازی کند و شما حدس بزنید که او در حال حاضر چه احساسی دارد.

میتوانید کمی خلاقانه تر رفتار کنید و در مورد اسباب بازی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه اش صحبت کنید ، مثلا از او بخواهید به شما بگوید وقتی خرسی ناراحت هست یا ترسیده دقیقا چه شکلی است؟

به خیابان یا مهمانی که میروید از او بخواهید به شما بگوید آدمهایی که میبیند چه احساسی دارند؟ و در مورد احساسات مختلف با او صحبت کنید و هیچ وقت احساسات او را سرکوب نکنید و به او نگویید نه تو نباید ناراحت باشی یا نگویید ترس ندارد تو بزرگ شدی نباید بترسی ، این جملات و رفتارها معانی خیلی بیشتری در ذهن فرزند شما بوجود می آورند که اصلا به نفع فرزندتان نیست .میتوانید از او بخواهید تعداد ماشینهای آبی که در خیابان میبیند را به شما بازگو کند یا تعداد آدم هایی که کلاه دارند ، هرچه بیشتر بگذارید با دقت به اطرافش نگاه کند حس بینایی او را بیشتر تقویت کرده ایید.

 

حس لامسه:

اگر میخواهید فرزند شما در مقابل سوء استفاده های جنسی بهترین عملکرد را داشته باشد باید تقویت حس لامسه را جدی بگیرید .

جعبه ای مقوایی تهیه کنید و قسمت بالایی آن را به مقداری باز بگذارید که فرزند شما بتواند دستش را به داخل جعبه ببرد و اشیاء داخل آن را لمس کند، تا جایی که میتوانید در انتخاب اشیاء خلاقیت به خرج دهید بگذارید حس لامسه فرزندتان حسابی تقویت شود . سطوح صیقلی ، زبر، تیغ تیغی ، پشمی ، نرم و هر چیزی که بنظر خودتان میتواند بازی را جذاب کند در داخل جعبه بگذارید و از فرزندتان بخواهید تا با حس لامسه اش حدس بزند که آن شی چیست . وقتی با او به پارک یا ساحل و جنگل میروید بهترین لحظه برای تقویت حس لامسه است .وقتی روی شن های ساحل یا چمن های خیس پارک راه میرود از او بپرسید چه احساسی دارد ؟ میتوانید با چشمان بسته این بازی را هیجان انگیزترهم بکنید .

در مرحله بعدی با فرزندتان در مورد این صحبت کنید که از لمس کدام جسم خیلی حس خوشایندی ندارد؟ و چرا ؟هرگز سعی نکنید احساسش را نادیده بگیرید یا اصلاح کنید فقط با فرزندتان در مورد حس های خوشایند یا ناخوشایندی که از طریق لمس برایش بوجود می آید صحبت کنید.

 

ارتباط تربیت جنسی و حواس پنجگانه:

مهمترین اصل در تقویت حواس پنجگانه اصلاح نکردن و نادیده نگرفتن احساس فرزند شما است ، چون هربار که شما این کار را انجام میدهید به فرزندتان این پیام را منتقل میکنید که حواس پنجگانه او توانایی تشخیص درست و غلط را ندارند و همین امرباعث میشود اگر روزی یک انسان بیمار به فرزند شما دست درازی کند فرزندتان توانایی تشخیص احساس خوشایند و ناخوشایند خودش را نداشته باشد یا حس کند نمیتواند از روی چهره تشخیص دهد که این فرد قابل اعتماد است یا خیر. اگر فرزند شما اجازه داشته باشد غذایی را که با ۳۰۰۰ غده چشایی اش میچشد را دوست نداشته باشد قطعا اعتماد بنفسش رشد خواهد کرد و همین امر اساس “نه،گفتن” را در فرزندتان پایه ریزی میکند .هربار که با او درباره آنچه میبیند ، میشنود،بو میکند،میچشد و یا لمس میکند صحبت میکنید و حواس پنج گانه اش را تقویت میکنید به او این شجاعت را خواهید داد تا بتواند در صورت بروز مشکلات راحت احساس و نظرش را با شما در میان بگذارد زیرا علاوه بر اینکه به او آموخته ایید چطور ببیند و بشنود و بو کند و حس کند و بچشد به او آموخته ایید شما قابل اعتمادترین فرد در زندگی او هستید که تمامی احساساتش را درک میکنید و میفهمید .

تقویت حواس پنجگانه و به تبع آن تقویت اعتماد بنفس در فرزند شما باعث میشود در صورت بروز هرگونه احساس ناخوشایند و یا سوء استفاده فرزند شما توانایی تفکیک احساساتش را داشته باشد و به خود نگوید : ” این احساس تو درست نیست،بزرگترها درست میگویند،من اشتباه میکنم ،اگر احساسم را بیان کنم دوست داشتنی نیستم .”

تقویت حواس فرزندانتان را جدی بگیرید.

مریم فکری

زمستان نود و هفت